[ad_1]

П’ятнадцятий день війни в Україні і за цей період нашу державу вже покинуло багато громодян. Біженців з України приймають і на кордоні спостерігаються багаточасові черги. Адвокат Мая Сергєєва розповіла про особливості перетину кордону, передає редакція 056. 

Громадяни України, іноземці, особи без громадянства можуть перетинати кордон, за винятком чоловіків — громадян України у віці від 18 до 60 років. Термін дії цього обмеження був ведений з 24 лютого 2022 року протягом 30 днів, а згодом було продовжено 4 березня протягом 90 днів.

Виняток для чоловіків, які мають можливість перетнути кордон:

▪ Свідоцтво про затримку від виклику та повідомлення про зарахування до спеціальної військової реєстрації;

▪ висновок військової медичної комісії з непридатності.

Для цього необхідно довести, що штамп у військовому квитку «був вилучений з реєстру», «виключений з записів» був поставлений на підставу визнання призову (медичної) вчинення непридатності для здоров’я. Як правило, цей знак містить посилання на порядок Міністерства охорони здоров’я № 402 від 14.08.2008 р. Для тих осіб, які мають тимчасовий документ, який замінює військовий квиток, що містить марку, не підходить для військової служби в мирний час, обмежена військовим часом, тоді від’їзд неможливий.

Крім того, обмеження не стосуються чоловіків:

▪ На виховані яких знаходиться три або більше дітей у віці до 18 років;

▪ Чоловік, який самостійно виховував дитину (діти) у віці до 18 років;

▪Чоловік на виховані якого перебуває дитина з інвалідністю або доросла дитина, яка є інвалідною особою II або II групи, поки їй не виповнилося 23 років.

А також ті, хто є:

▪ усиновлювачем, опікуном, доглядачем, усиновлювальні батьки, батьки-педагоги, на утриманні у яких є діти чи діти, позбавлені батьківського піклування, вік до 18 років;

▪чоловік займається постійним доглядом за потребами людей за відсутності інших осіб, які можуть виконувати таку допомогу;

 ▪чиї родичі (чоловік, дружина, син, дочка, батько, мати, дідусь, Баба або рідний (повний, неприємний) брат чи сестра) померли або зникли під час антитерористичної операції.

На кордоні ви можете звернутися до листа Адміністрації Державної програми Служби України № 23-6081 / 0 / 6-22, від 02.22.2022 та ст. 23 Закон України «Про мобілізаційний тренінг та мобілізація».

Необхідні документи для від’їзду чоловіків у цих випадках можуть бути:

  • свідоцтво про народження;
  • сертифікат сімейного складу, де буде вказана особа, для якої здійснюється догляд;
  • свідоцтво про перевірку МЦЕК (для людей з обмеженими можливостями);
  • висновок медичного закладу щодо необхідності догляду за похилого віку через пізнавальні розлади у формі Міністерства;
  • висновок медичного закладу з питань догляду за невиліковними пацієнтами, які не можуть рухатися самостійно або самостійно виконувати форму МО. Також, якщо є копія рішення суду обмеження або визнання нездатної особи, яка забезпечує соціальні послуги з непрофесійної основи;
  • копія судового рішення або органу опіки про призначення опікуна або опікуна особа, до якої надаються соціальні послуги для догляду на непрофесійній основі.

Також з 9 березня 2022 року було додано нову категорію чоловіків у віці від 18 до 60 років, яким дозволено пертнути кордон. Мова йде про бронювання водіїв автомобільного та залізничного транспорту, проведення:

 — міжнародний вантажний транспорт;

 — перевезення для потреб Збройних Сил України;

 — перевезення медичних товарів;

 — вантаж гуманітарної допомоги.

Така категорія чоловіків буде подорожувати за межі України з списків, які будуть подані перевізниками електронною поштою або Міністерством інфраструктури України або регіональної, Київської військової адміністрації, а також у свою чергу до адміністрації держави Прикордонна служба для обліку при виїзді та вході до України громадян України. Відповідальність за повернення водія на територію України після здійснення транспортування лежить на перевізнику.

Окремо, слід сказати про відповідальність за порушення заборони від’їзду до чоловіків у віці від 18 до 60 років.

Незаконий перетин або спроба незаконного перетину державного кордону України є адміністративним правопорушенням, відповідальність за яку передбачено статтею 204-1 КУоАП (карається штрафом 1 700 — 3 400 гривень). Це також може супроводжуватися шкідливим непослухом правоохоронних органів, що також є адміністративним правопорушенням (ст. 185-10 КУоАП, карається штрафом від 850 гривень або адміністративного арешту на строк до п’ятнадцяти днів).

Однак особи, що проводяться злочинними пропозиціями щодо перетину кордонів, стають жертвами шахраїв, або працівників кримінального провадження за злочини, пов’язані з спробами підкупу чиновників, організацію незаконного переміщення осіб через кордон, використовуючи фальшиві документи, передбачені в ст. 332-2 Кримінального кодексу України (незаконне перетин державного кордону України, карається до 8 років позбавлення волі, частина 1 ст. 369 Кримінального кодексу України (пропозиція незаконної користі до офіційного, позбавлення волі на строк від 2 до 10 років у в’язниці) та ст. 336 Кримінального кодексу України (ухилення від закликання до мобілізації), передбачено від 3 до 5 років позбавлення волі.

Документи для перетинає кордону для жінок, людей похилого віку, дітей, тварин

Щоб перетинати кордон, потрібна один з наступних документів:

  • біометричний паспорт,
  • паспорт старого зразка,
  • паспорт громадянина України (ID-паспорт),
  • свідоцтво про народження або інший документ, який дозволяє ідентифікувати людину (водійський Ліцензія, пенсійне сертифікат, інше).

В умовах військової ситуації нотаріальна заява одного з подружжя або обох подружжя не потрібно для перетену кордону для дитини, у випадку супроводжуючої дитини з родичами, іншими дорослими. Це також пов’язано з тим, що нотаріуси не виконують нотаріальні дії під час військових дій, завдяки відсутності доступу до реєстрів, у тому числі для реєстрації форм. Від’їзд дитини повинен супроводжуватися будь-яким з дорослих, дозволених батьками або організованою групою.

Якщо документи громадяни, які перетинають кордон, виявилися простроченими з обмеженими можливостями під час карантинного періоду (COVID-19), вони вважаються дійсними. Ви можете звернутися до Закону України «Про подання змін до актів законодавчих актів, що приховується на забій доодержадності соціально ідентичності нинішніх гарантій коронавірусної хвороби (COVID-2019)» № 540-IX (З змінами та доповненнями), що вступило в силу від 02.04.2020.

Для тих осіб, які планують перетинати кордон без документів, Державна прикордонна служба України у кожному конкретному випадку забезпечує можливість від’їзду. У військовий період прикордонники будуть перевіряти бази даних, шукати копіювальні документи, встановлюють зв’язок з родичами. Для цих цілей Державна прикордонна служба України також містить бухгалтерський облік для таких осіб.

Що стосується країн ЄС, в яких від’їжджають громадяни України

4 березня 2022 року Європейська комісія ЄС активувала Директиву ЄС щодо тимчасового захисту, яка раніше була прийнята після війни на Балканах, а також керівні принципи для країн прикордонних країн Європейського Союзу. За умови, що громадяни України приймаються без біометричного паспорта або з закінченим терміном дії паспортом, перетин кордону також дозволений без закордонного паспорта. У цьому випадку прикордонною службою буде видана декларації для вступу до ЄС та / або тимчасового проїзного документа. Статус громадян з України не є біжениць. З перетином кордону мешканці України можуть отримати статус тимчасового захисту українців, які врятуються з війни. Статус тимчасового захисту та статусу біженця — це різні правові процедури.

Правила перетину кордону з домашніми тваринами в певному періоді також спрощені. Фактично, зобов’язання мати ветеринарний паспорт, і всі документи можуть бути зроблені після перетину кордону. Кожна країна ЄС самостійно визначає порядок видачі документів на домашніх тварин.

 Переміщення валютних цінностей

За період військової ситуації Національний банк України скасував вимоги щодо забезпечення підтвердження документів банків з усуненням готівки з власних рахунків при переміщенні валютних цінностей за кордон. Раніше необхідно було надати документи при переміщенні валютних значень понад 10 тисяч євро (у еквіваленті). У той же час, вимога щодо оголошення валютних значень понад 10 тис. ЕВРО (у еквіваленті) залишається дійсною. Ці можливості забезпечуються рішенням НБУ від 4 березня 2022 р. № 36 «Про внесення змін до Постанови Ради НБУ від 24.02.22. № 18».

[ad_2]

Источник: 056.ua

Добавить комментарий

Мова сайту