[ad_1]

Україна не може сховати трансформатори під землю, аби захистити їх від обстрілів росіян, бо це довго й дорого. Адже підземних підстанцій з достатньою напругою не існує, і це дуже важко зробити по законах науки.

Про це повідомила пресслужба Укренерго.

Недостатньо сховати тільки трансформатор, треба закрити від нападників й все супутнє обладнання. Це неможливо реалізувати за кілька місяців одночасно на всіх підстанціях.

«Підземних підстанцій класу напруги 750 кВ, на якому працює частина обладнання «Укренерго», в світі не існує. Ніхто ніде не закопував під землю трансформатор напругою 750 кВ. Так, справді існують підземні підстанції нижчого класу напруги, але вони одразу планувалися і проєктувалися як підземні. Це не те саме, що закопати в землю вже придбане та працююче наземне обладнання, яке має своє місце у схемі підстанції і обмежену територію на підстанції.

Їх багато. Найочевидніша — високовольтні автотрансформатори 330 та 750 кВ, а на наших підстанціях працюють саме такі, мають великі розміри та вагу. Під час роботи вони виділяють багато тепла і можуть нагріватися до 90 ℃ і вище. Якщо тепло не буде ефективно відводитись – обладнання від перегрівання може вийти з ладу.

Трохи арифметики з геометрією: розміри однієї фази трансформатора напругою 750 кВ (а їх для роботи потрібно три) – 12 м в довжину, 7 м в ширину і до 12 метрів в висоту. Загальна вага – понад 300 тонн. Уявляєте, наскільки потужну витяжну вентиляцію потрібно збудувати, щоб надійно охолоджувати «піч» таких розмірів?

Далі більше – допустима відстань для безпечної роботи від заземлених частин до струмопровідних – 3,5 м. Плюс сам земляний шар захисту від ракет – ще метрів 10 додаткового простору у висоту. Тобто мінімальна глибина котловану для такого проекту – близько 25 метрів. Це як 8-поверховий будинок закопати під землю», — пояснили в компанії.

Також таке будівництво не пройде непоміченим для ворога, який активно користується аеро- та супутниковою розвідкою. Тим більше, що триватиме таке будівництво не менше ніж півроку, а ймовірніше – цілий рік. При цьому коштуватиме це в кілька разів більше, ніж будівництво відкритої підстанції.

«А якби у вас були гроші на такі дорогі проєкт, ви б їх будували? Уявімо, що ми такий проєкт таки робимо. Гігантське сховище збудували. Придбали й встановили нове обладнання, передбачили шляхи доступу для його обслуговування. Що потрібно, щоб перенести туди діючий трансформатор? Правильно – відключити його на працюючій підстанції, яка живить зазвичай сотні тисяч людей. Відключити на довгий час. Так, його функції на себе може взяти резервний прилад. Але якщо з ним щось трапиться, наприклад черговий ракетний обстріл росіян, то підстанція перестане працювати і споживачі якогось міста, або навіть частини регіону, можуть залишитись без електроенергії», — розповіли в «Укренерго».

Не можна просто закопати трансформатор. Можна збудувати нову підземну підстанцію, закупивши для неї нове дороговартісне обладнання.

Тобто, підземний захист трансформатора – аж ніяк не швидке рішення, яке необхідне в умовах війни. Особливо цієї зими, коли є маємо обґрунтовані ризики нових атак на енергосистему від країни-агресора. В Україні будують інші системи пасивного захисту, а також розраховуємо на зростання щільності нашої ППО.

[ad_2]

Источник: 056.ua

Добавить комментарий

Мова сайту